USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
27 Aralık 2020 Pazar 12:52

Yerli otomobilde son durum

Yerli otomobilde son durum

Geçen yıl 27 Aralık'ta tanıtılan Türkiye'nin yerli otomobili ülkede büyük bir heyecan yaratırken, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu 1 yıl boyunca yaptıkları çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. Yapılan paylaşımda teknik özelliklerin ve donanım listesinin yapıldığı belirtildi. Öte yandan batarya ve güç aktarma organlarının tasarımları da tamamlandı.

27 Aralık 2019 tarihinde dev bir törenle tanıtımı yapılan Türkiye'nin yerli otomobili vatandaşlarda büyük bir heyecan yaratırken, tanıtımın üzerinden 1 yıl geçti. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) 1 yıllık süreci yayınladığı video ile kamuoyuna duyurdu.

Batarya teknolojisinde gelinen nokta şu şekilde aktarıldı:

  1. Farasis ile niyet mektubu imzalandı
  2. Binek araçlar için batarya üretecek 6. ülke konumuna gelindi
  3. Nikel oranı zengin batarya kimyası ile menzil avantajı sağlandı
  4. Enerji depolamada ve farklı sektörlerde kullanımı için üretim planlandı
  5. Yenilikçi hücre geliştirilmesi ve Türkiye'de üretimi için yol haritası oluşturuldu

 

Doğuştan elektrikli platform hangi aşamada?

  1. Teknik özellikler ve donanım listesi tamamlandı
  2. Elektrik mimarisi, batarya ve güç aktarma organları tasarımları tamamlandı
  3. Sanal paketleme, ergonomi, performans ve güvenlik, simülasyonları tamamlandı
  4. Sanal ve fiziksel prototipler oluşturuldu
  5. İleri sürücü destek sistemleri & bağlantılılık mimarisi oluşturuldu

 

ÇALIŞAN SAYISI YÜKSELDİ

Tedarik konusuna da değinilen paylaşımda, yüzde 75'i Türkiye'de yerleşik olmak üzere 104 tedarikçinin seçildiği ifade ediliyor. TOGG'da çalışan sayısı son 1 yılda 113'ten 280 kişiye yükseldi.

YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ

TOGG tarafından üretilmesi planlanan yerli otomobil elektrikli ve doğa dostu olacak. Modüler bir şaside ve bilişim teknolojileriyle kolayca entegre olabilecek bir yapıda olacak TOGG yerli otomobil, aynı zamanda güçlü bir internet bağlantısına da sahip olacak.

İlk etapta iki SUV modelinin üretimi yapılacak yerli otomobil, segmentinin en uzun aks mesafesine sahip aracı olacak. Yüksek teknolojiye sahip doğuştan elektrikli ve bağlantılı platforma sahip TOGG yerli otomobil, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak.

Sıfır emisyon değerine sahip olacak TOGG, yüksek çarpışma dayanımı, yüzde 30 daha fazla burulma direncine sahip olacak. Ayrıca araç menziline yüzde 20'ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme de yerli otomobilin özelliklerinden olacak.

TOGG tarafından açıklanan bilgilere göre kendine has çizgilere sahip olan araç, dünyanın önde gelen otomobil güvenlik testi kuruluşlarından EuroNCAP'in standartlarını tam olarak karşılayabilecek. Yetkililer, yerli otomobilin 2022 yılında EuroNCAP testlerinden 5 yıldız ile ayrılmasını bekliyor.