USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
07 Eylül 2021 Salı 11:23

TETSİAD, FUAR ERTELEMESİNİN MAĞDURİYET YARATMASINA İZİN VERMEYECEK

TETSİAD, FUAR ERTELEMESİNİN MAĞDURİYET YARATMASINA İZİN VERMEYECEK

TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, 20-24 Eylül’de yapılması planlanan fuarın, organizatör firmanın ciddiyetsiz bir tavırla yaptığı erteleme nedeniyle Türkiye’nin küresel ticaret arenasındaki imajının zarar gördüğünü söyledi. 17-21 Mayıs 2022’deki Hometex Fuarı için çalışmalara başladıklarını dile getiren Bayram, “Üyemiz olsun/olmasın hiçbir katılımcımızın haklarına herhangi bir kurum-kuruluş veya şahısların zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz. 25 yıldır düzenlediğimiz fuarı yine İstanbul Fuar Merkezi'nde, yenilenmiş haliyle gerçekleştireceğiz” dedi.

 

Daha önce 20-24 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenleneceğini duyurdukları fuarın, etkinliği düzenlemeyi taahhüt eden firmanın kendi sorunları nedeniyle tek taraflı ertelemesi dolayısıyla gerçekleştirilmeyeceğini kaydeden Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, katılımcıların mağduriyet yaşamasına müsaade etmeyeceklerini vurgulayarak Hometex Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı’nı 17-21 Mayıs 2022 tarihlerinde 25 yıldan bu yana olduğu gibi İstanbul Fuar Merkezi'nde yenilenmiş haliyle düzenleyeceklerini açıkladı.

 

ÜLKEMİZİN SAYGINLIĞINA DARBE VURDU

25 yıldır gerçekleştirdikleri ve her yıl 180 ülkeden binden fazla firmanın katılımıyla yapılan fuarın adeta ev tekstili sektörünün kalbinin attığı bir platforma dönüştüğünü kaydeden TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, “Fuarın organizatörlüğünü yaptırdığımız firma, TETSİAD’ın bilgisi ve onayı olmadan, pandemi şartlarını bahane göstererek 20-24 Eylül 2021’de yapılacağı uzun süre önce ilan edilen; katılımcılarımızın hazırlıklarını tamamladıkları, ziyaretçiler ve müşterilerin uçak bileti ve otel rezervasyonları gibi işlemlerini gerçekleştirdikleri fuarımızın açılmasına 15 gün kala, 2 Eylül 2021 akşamı, organizasyonun Mayıs 2022’ye ertelendiğini yurtiçi ve dışında bulunan tüm katılımcı ve ziyaretçilere duyurdu. Ne var ki TETSİAD ve fuarı organize etme taahhüdünde bulunan firma arasında imzalanan sözleşme ve protokolde TETSİAD’ın yazılı onayı olmadan, tek taraflı değişiklik yapılamayacağı çok açık ve net bir şekilde kayıt altına alınmıştır. İlgili firmanın, katılımcılardan sözleşme bedellerini toplamasına rağmen sözleşmedeki maddeleri ciddiyetsizlikle ihlal etmesi; hem uluslararası nitelikteki fuarımızın marka değerine, hem sektörümüzün prestijine, hem de ülkemizin küresel ticaret hayatındaki saygınlığına ağır darbe vurmuştur. Bu yöntem, ticari ahlakla bağdaşmayacak niteliktedir” diye konuştu.

 

‘17-21 MAYIS 2022’DE İSTANBUL’DAYIZ’

Bugüne kadar fuara mekânsal anlamda ev sahipliği yapan ve söz konusu firmanın kiracı olarak elinde tuttuğu salonların tamamının, yargı kararıyla İstanbul Fuar Merkezi uhdesine geçtiğinin de altını çizen Hasan Hüseyin Bayram, “Yönetim Kurulumuz ve Yüksek İstişare Kurulumuzun iradesi doğrultusunda sözleşmeden doğan haklarımızı kullanarak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) bünyesinde bulunan Küresel Fuar Acentesi (KFA Fuarcılık) firması ile sözleşme imzaladık. Sözleşme ile birlikte İDTM’nin kontrolüne geçen Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’ni 3 yıllığına kiralamış bulunuyoruz. 25 yıldır gerçekleştirdiğimiz fuarı, HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı adı altında, 17-21 Mayıs 2022 tarihlerinde, TETSİAD&KFA Fuarcılık organizasyonu ile İstanbul Fuar Merkezi'nde, yenilenmiş haliyle ulusal ve uluslararası alım heyetlerinin yoğun ve güçlü katılımı ile gerçekleştireceğiz. Dolayısıyla söz konusu fuarcılık firmasının, önümüzdeki yıl gerçekleştireceğimiz fuar ile hiçbir bağlantısı kalmamıştır” dedi.

 

HER TÜRLÜ HUKUKİ SÜRECİ BAŞLATTIK

Göreve gelirken dile getirdikleri gibi temelinde istişare olan şeffaf, hesap verebilir ve ortak akla dayalı yönetim anlayışından hiçbir zaman ödün vermediklerini de vurgulayan Bayram, “Küresel salgın nedeniyle geçen yıl gerçekleştirilemeyen ve bu yıl 20-24 Eylül tarihleri arasında yapılacağı ilan edilen fuar için sözleşme yaparak katılım bedellerini ödeyen katılımcılara bu ücretlerin iadesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi için söz konusu fuarcılık firmasına yönelik her türlü hukuki süreci başlattık. Üyemiz olsun/olmasın hiçbir katılımcımızın haklarına herhangi bir kurum-kuruluş veya şahısların zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz. TETSİAD, büyük bir ailedir” ifadelerini kullandı.