USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
27 Temmuz 2021 Salı 14:57

GÜNÜMÜZÜN SANAYİ DEVRİMİ: DÖNGÜSEL EKONOMİ

GÜNÜMÜZÜN SANAYİ DEVRİMİ: DÖNGÜSEL EKONOMİ

Doğanın bize gösterdiği yola göre üretim, tüketim ve düşünce biçimimizi değiştirip döngüsel bir ekonomi modeli kurabilir miyiz? Eğer konuyla uzaktan-yakından ilişkisi olan herkes, elini taşın altına koyarsa neden olmasın?

Doğanın işleyişinin tersine insanoğlu, döngüsel değil doğrusal bir yaklaşımı benimsemiş durumda. İnsanlığın üretim ve maddi kaygılar sebebiyle dengesini bozarak, bugüne dek geleceği düşünmeden zarar verdiği doğal düzende, çöp depolama diye bir kavram yok. Çünkü bir atık, diğer bir canlının besin kaynağı olarak değerleniyor. Böylelikle kusursuz mekanizma işleyişini sürdürüyor. Ancak biz, herhangi bir ürünü kullanıp sonrasında düşünmeden çöpe atıyoruz. Üstelik doğaya bıraktığımız çoğu atık, kendi kendine yok olabilecek ya da ham madde olarak yeniden kullanılabilecek bileşenlerden oluşmuyor.

Araştırmalar, son 40 yıldaki yıllık ham madde kullanımın 3 katına çıktığını gösteriyor. Talep artışı bu şekilde devam ederse 2050’ye gelindiğinde ihtiyaç, dünyanın toplam kapasitesinden yüzde 400 daha fazla olacak. Bu durum malzeme, enerji, toprak ve su için artan maliyet, emtia piyasalarında aşırı değişkenlik ve tedarik kesintileri anlamına geliyor. Döngüsel ekonomi modeliyle de bir ürünün yaşam döngüsü bittiğinde dahi ekonominin içinde kalmasını sağlayarak kaynak açısından verimli, düşük karbonlu bir sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmek hedefleniyor.

İklim krizi, siyasi arenadan akademik platformlara kadar hayatın her alanında birinci gündem maddesi olmuş durumda. Giderek artan küresel nüfusa karşın insan ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışan kaynakların günden güne azalması, yeni arayışlar doğururken bu çerçevede ortaya çıkan ‘döngüsel ekonomi’ kavramı, Sanayi Devrimi’nden bu yana küresel üretim ve tüketimin modernleşmesi adına atılacak en büyük adım olarak tanımlanıyor. Ayrıca döngüsel ekonominin 4,5 trilyon dolarlık bir iş fırsatı yaratabileceği ve Birleşmiş Milletler’in ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmak için önemli bir basamak olduğu da konuşulanlar arasında.

Cihazların raf ömrü bitebilir ama üretilirken kullanılan bileşenleri yeniden kullanılmaya ve yeniden kaynak olarak kullanılmaya elverişli şekilde tasarlanması mümkün. Bu ekonomi modeline göre aksiyon alan ve üretimde kullandığı bileşenleri buna göre seçen firmalar var. Ama döngüsel ekonomi, belirli üreticilerin belirli ürünleri değiştirmesiyle değil altyapımızı ve ekonomimizi oluşturan tüm şirketlerin sinerji kurmasıyla oluşturulabilecek.

Ekonomik büyüme, bugüne dek çevre pahasına ve daha çok ticari kazanç sağlama amacıyla yapıldı ancak artık dünyamız ve onun sınırlı kayakları, sınırsız insan ihtiyacını karşılayamayacağının sinyallerini veriyor. Yapabileceklerimiz ortada. Kolaya kaçıp kârımızı yükseltmek için çabalamak yerine oluşturacağımız sinerji ve yeni ekonomi modelleriyle yarınımızı kurtarmak için çabalamaya bir an önce başlamak gerek. Çok geç olmadan…

Yazarın Diğer Yazıları