USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
06 Ağustos 2021 Cuma 18:02

EKONOMİ PENCERESİ

EKONOMİ PENCERESİ

Piyasalarda dalgalanma yoğun bir şekilde devam ediyor.

Dolarda geri çekilmeyi sağlayan başlıca nedenleri sıralarsak…

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) piyasayı rahatlatan ‘güvercin’ açıklamaları, Doların 8.80 TL’yi ikinci kez deneyip geçememesi, Merkez Bankası ve BDDK tarafından dövizin yükselişinden duyulan rahatsızlık dolayısıyla gelen sıkılaştırma hamleleri, enflasyonda belirgin düşüş olmadan faizlerin düşürülmeyeceği yaklaşımları, salgında yeni varyantların getirdiği tedirginlik, Türkiye’nin Afganistan’da görev üstlenecek olması dolayısıyla ABD ile ilişkilerde iyimserlik algısı, ABD 10 yıllıklarda faizlerin geri çekilmesi, turizmde toparlanma gibi bir kısım etkenler birleşince Dolarda kısa vadeli satış fırsatı gündeme geldi.


Dolar, 8.50 TL desteğinde tutunamayınca sırasıyla 8.40 seviyesine ve daha sonrada 8.30 desteğine kadar düşüşler yaşandı. 8.30 önemli bir destek seviyesi. Bu bölgede tutunması yüksek olasılık. Şayet kırılacak olursa 8.18’lere doğru geri çekilmeler görmemiz mümkün olacaktır.


Dolardaki düşüşün, yeni bir hikaye olmadan, piyasayı ikna eden güven verici politikalar geliştirilmeden kalıcı olması beklenmemektedir.


FED’in yakın zamanda tahvil alım kısıtlamalarının yeniden gündeme gelmesi, dünyada ve bizde enflasyon endişelerinin gündemi yeniden işgal etmeye başlaması durumunda bizim gibi ülkelerde para çıkışını ve doların tekrar yükselişini görmemiz mümkün olacaktır. Zamanlama olarak tahminen Ağustos’un ikinci yarısından sonra Eylül başı gibi bu yeni gündemin konuşulması ve yeni dalgalanmayı görme olasılığı gündeme gelebilir.


Dövizin geri çekildiği, risk iştahının sürdüğü bu süreçte borsada ve altının onsunda yükselişler göreceğiz.


ABD tahvil alımlarını kısıtlama konusunda somut bir adım atınca, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı, dövizde yükseliş, borsa ve altının onsunda da tekrar satışlar görmemiz mümkün olacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları