USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
15 Eylül 2021 Çarşamba 11:09

EKONOMİ PENCERESİ

EKONOMİ PENCERESİ

Piyasalarda rotanın beli olduğu düşüncesindeyim.


ABD’nin başını çektiği bol para sürecinden para sıkılaştırma sürecine geçiş yapılacağı belli olmuş, ama bunun nasıl, ne kadar miktar ve ne zaman yapılacağı tartışmaları gündemi meşgul etmeye başlamıştır.


Her zamanki gibi (Amerikan Merkez Bankası) FED, piyasalarda büyük dalgalanmaya meydan vermemek için tedirgin etmeden, süreç için sözlü yönlendirme yapmaya başlamıştır.


Dünyada aşılama dolayısıyla pandemi sıkıntısının atlatılması beklenirken yeni mutasyonlar, korku salmaya devam etmektedir. Bu kez faktörlerin ekonomilerde kapanmalara neden olup olmayacağı kaygısıyla temkinli olmayı elden bırakmayan ekonomi yönetimi, yine de süreci işletmeye devam etmektedir.


Bol paranın dünyada enflasyona neden olduğu, ekonomilerde büyümenin devam ettiği bir dönemde enflasyona yönelik geçici söylemler olsa da pandemi tedirginliği kalktıkça sıkı para politikasının kaçınılmaz bir uygulama olacağı gözükmektedir.


Dünyada bol para döneminden nasibini alıp yükselen piyasa enstrümanları için kâr realize süreci ve dolayısıyla düşüşlere hazırlıklı olmakta fayda var.


Ülkemizde piyasalar, Merkez Bankası’nın hamlelerini dikkatle takip ediyor. Enflasyonun resmî açıklamalara göre 19.25 olduğu bir göstergede düşüş sinyali yokken erken bir faiz indirimi, dövizde yukarı dalgalanmaları beraberinde getirebilir. Dolarda 8.80, önemli bir direnç noktasıdır. Aşılması durumunda 9.40’lara doğru kademeli çıkışları görmek mümkün. Bu olasılık, olumlu düşünülen bir kısım göstergeleri de bozabilir. Dikkatli olmakta fayda var.


Şayet yurt içi ve yurtdışı politikalarda dengeli, hata yapılmadan süreç yürütülebilirse, yani olumluluk durumunda, Dolar 8.30-8.80 aralığında haber akışına göre dalgalanmasını bir süre sürdürebilir. Merak ettiğimiz diğer enstrümanları Dolar fiyatıyla çarparak değerlendirmemiz mümkündür.

Yazarın Diğer Yazıları