USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
28 Haziran 2021 Pazartesi 09:42

ÇİNİ VE İPEK UNESCO’DA YER ALABİLECEK Mİ?

ÇİNİ VE İPEK UNESCO’DA YER ALABİLECEK Mİ?

Tarih kenti Bursa bilinen 2, fakat bilinmeyen 3'ncü kez UNESCO sahnesine çıkıyor.

Hacivat ve Karagöz ile UNESCO listesinde yer alan kent, son olarak da Bursa ve Cumalıkızık: "Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu" isimli adaylık dosyasıyla 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren ve Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık yer almıştı.

Şimdi ise UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı 2021 dönemi için Türkiye'den gönderilecek iki dosyadan birini Bursa olarak belirledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından zanaat ve halk sanatları dalında "Bursa İpeği" ve "İznik Çinisi" öne çıkarılırken, kentin değerlerinin evrensel miras olması yolunda önemli bir aşama geçilmiş oldu.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil olabilmek için yapılan çalışmalar ilk meyvesini aldı.

"Gelenekselden Evrensele" sloganıyla geçtiğimiz aralık ayında Büyükşehir Belediyesi'nce başlatılan, BEBKA ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından da desteklenen çalışmaların ardından zanaat ve halk sanatları dalında hazırlanan başvurusu dosyası, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'na gönderilmişti. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Türkiye genelinden yapılan 12 başvuru arasından Bursa ve Sivas'ın başvurularının UNESCO'ya gönderilmesine karar verdi.

Bu özel kararın duyurusunu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Meclis Toplantısı'nda duyurdu.

Milli Komisyon'dan gelen destek mektubunu da meclis üyelerine okuyan Başkan Aktaş, "Yaratıcı Şehirler Ağı'na iki farklı şehrin başvurabilmesi hakkı tanınmıştı. Büyükşehir Belediyesi olarak titiz bir çalışmanın ardından başvurumuzun son halini 29 Mayıs 2021 tarihinde Milli Komisyona iletmiştik. Başvuru yapan diğer belediyelerin neredeyse tamamı bu konuda ücret karşılığında danışmanlıklar aldılar. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak tüm süreci kendi ekibimiz tarafından gerçekleştirdik. Nihayetinde başvuru süresi boyunca gösterdiğimiz özverili çalışmalar neticesinde Milli Komisyon, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı 2021 dönemi için Türkiye'den gönderecek dosyalar arasında bize yer verdi. Süreçte emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bursa ipeği ve İznik Çinisi başta olmak üzere zanaat ve halk sanatları alanında çok ciddi bir farkındalık oluşacağına yürekten inanıyorum" diye konuştu.

Başvuru dosyası, Bursa İpeği ve İznik Çinisi üzerine kurgulandı.

Konuyla ilgili hazırlanan eylem planında ulusal ve uluslararası yapılacak projeler belirlendi. Ulusal projeler arasında İznik Çini Mükemmeliyet Merkezi, Bursa’da Çini ve İpek Günleri ve Gelecek için Kültür projeleri yer aldı.

Türkiye Milli Komisyonu tarafından belirlenen 2 aday başvuru Haziran ayı sonunda UNESCO merkezine gönderilecek ve nihai sonuçların da Ekim ayı sonunda açıklanması bekleniyor.

UNESCO dünya üzerinde kabul görmüş, görmesinin yanında birçok turisti de çekebilecek önemli bir adım.

Biz ilk iki listedeki yerimizi doğru kullanabildik mi tartışılır, ama şöyle bir gerçek var ki çini ve ipek ile yeni bir serüven, yeni bir heyecan.

Ekim ayını iple çekiyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları