USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
17 Kasım 2023 Cuma 10:00

Ben Kimim, Sen Kimsin?

Ben Kimim, Sen Kimsin?

İnsanlar hakkında bilgi edinmek için geçmiş deneyimleriniz, inançlarınız ve okuma beceriniz yanında bir kontrol listesi gerekiyorsa işte bu yazı, tam da ihtiyacınızı karşılayacak bilgiler içeriyor. Bir insanı okumak için şu başlıklarda bilgi toplamınız gereklidir:

 

-Dış Görünüm

-Beden Dili

-Ses

-İletişim Biçimi

-İletişiminin İçeriği

-Eylem

-Çevre

 

İlişkilerinizde insanı anlamak, davranışlarını ve tutumlarını tahmin etmek, hiç şüphesiz bir konfor alanı oluşturmanızı sağlayacaktır. Araştırmalara göre farklı iletişim araçları kullanırken yanlış anlama potansiyeli aşağıdaki gibidir:

 

% 80: E-posta kullanımı

%78: Kısa mesaj gönderimi

%71: Mektup ya da diğer yazılı araçlar

%53: Telefon

%37: Yüz yüze görüşme

 

Araştırma sonuçları, yanlış anlaşılmayı engellemek için birden fazla iletişim yolunu kullanmak olarak yorumlanıyor. Bu nedenle insanları tanımak için de mutlaka farklı iletişim tekniklerini bir arada kullanmak gereklidir. Doğru sorular sorabilmek kadar, cevaplarını da dinlemek için meşgul olmamak, çok bilmemek ve dinlemekten vazgeçmemek gerekir. Yetişkinlerin bir çocuğu dinlerken gösterdikleri gayret muhtemelen bir yetişkini dinlediğinden daha odaklıdır. Dinlemenin ilk ve altın kuralı ise söz kesmemektir. Bazen ve sıklıkla güzel bir şey söylemiyorsan hiç söylememek de başka önemli bir stratejidir.

 

İnsanların davranışlarını anlamlandırmaya çalışırken, her ne olursa olsun rutinlerden ayrılmak da dikkat çekilmesi gereken bir konudur. Alışılagelmişten farklı davranışlar incelme ve araştırma gerektirir. İnsanları tanırken; şefkat, sosyoekonomik geçmiş ve hayattan duyulan memnuniyet kısımlarını anlamak adına yapılan çalışma, kişinin öncelikli niteliklerini çabuk tespit etmeye yarar.

 

İnsanları tanımak, edinilen bilgi ve beceriler deneyim gerektirir. Bu konuda pratik, mükemmelliğe giden yolu açar. Kişileri değerlendirme yeteneği kazanmak, sizleri diğerlerinden avantajlı hale getirecektir.

Yazarın Diğer Yazıları